ניווט באתר > דף הבית>עין אחת בוכה-עין אחת צוחקת

קיצורי דרך בחברה העירונית

חדשות ועדכונים בעיר

עין אחת בוכה-עין אחת צוחקת

מידע כללי

עין אחת בוכה-עין אחת צוחקת.

מופע תאטרון לנוער של להקת 'פלייבק דוט. קומי' יתמודד עם תופעת הגזענות.

 


במסגרת 'שבוע המאבק בגזענות של תחום הנוער בחברה העירונית לתרבות' הוזמנה להקת 'פלייבק דוט. קומי' להציג מופע שלם העוסק בנושא הגזענות והסיפורים קשורים לתופעה הקשה. מעל 90% מהציבור בישראל סבור כי רשויות השלטון אינן עושות מספיק (46%) או אינן עושות דבר (45%) כדי למגר גזענות בישראל; כמו כן, 71% מהציבור בישראל סבור כי ההתבטאויות של פוליטיקאים ואנשי דת מקצינות את השיח בישראל – כך עולה מסקר חדש שנערך על ידי מכון רפי סמית ופורסם במרץ בשנה החולפת על ידי המטה למאבק בגזענות בשותפות קרן פרידריך אברט, לרגל היום הבינלאומי למאבק בגזענות . כדי להתמודד עם הנושא באופן נגיש ומשמעותי לבני הנוער ייערך מופע ( לגילאי 13 עד 18 ובחינם) תיאטרון פלייבק, שנחשב לסוגה של תיאטרון פרינג' ואימפרוביזציה מבוסס על שיתוף פעולה ייחודי בין הקהל לבין צוות שחקנים ומוסיקאים-מופע שנרקם תוך כדי תנועה ע"י שחקנים מקצועיים, במופע עולים אנשים מהקהל לספר סיפורים, והשחקנים מציגים את הסיפור באימפרוביזציה מלווה במוזיקה חיה - על המקום, כאן ועכשיו!

אין שני מופעי פלייבק זהים, כמו שאין סיפורים זהים, כל מופע הוא שונה וייחודי, יש קסם בפלייבק, הממלא את הבמה ברגעים מרגשים, מצחיקים, מפתיעים ומעוררי השראה: מתנדב מהקהל מספר סיפור, או רגע מחייו, וחברי להקת התיאטרון הופכים אותו, בו במקום, למופע תיאטרלי, בעל משמעות בונה ומעשירה עבור המספר בפרט, וקהל הצופים בכלל. להקת הפלייבק המקורית נוסדה ב-1975 בעמק נהר הדסון שבמדינת ניו יורק, על ידי ג'ונתן פוקס ואשתו ג'ו סאלס. פוקס למד תיאטרון אימפרוביזציה, סיפור סיפורים ופסיכודרמה, והלהקה הייתה חלק מזרם של תיאטרון ניסיוני שקרא תגר על הקונבנציות של התיאטרון הרפרטוארי וחיפש דרך לקרב את התיאטרון למציאות היומיומית והחוויה הספונטאנית. תאטרון פלייבק כשירות חברתי: לצד העקרונות הבסיסיים של טקסיות ותיאטרליות, תיאטרון פלייבק מפנה אוזן קשבת לאינטראקציות חברתיות ומאפשר חוויה חיובית של התנסות קבוצתית שיש לה פוטנציאל לטרנספורמציה וריפוי. תבנית תיאטרלית זו מציעה דרך יצירתית לתקשורת והבנה בין אנשים. גמישותו של תיאטרון הפלייבק מאפשרת עבודה תוך רגישות לצרכים של קבוצות ספציפיות, כגון טיפול בנפגעי פעולות איבה, שיקום אסירים או העצמה לקבוצות מיעוט וכאן המקום לחזור לנתוני הסקר המציגים תמונה מדאיגה בכל הנוגע לתופעת הגזענות בחברה בישראל והיחס למיעוטים ורצוי לשים לב למידע הבא: לפי הסקר, מידת הגזענות הרבה ביותר מופנית כלפי ערבים (76%) ומבקשי מקלט בישראל (76%), אחריהם יוצאי אתיופיה (72%), ולאחר מכן החרדים וקהילת הלה"טבים, הסובלים ממידה זהה של גזענות (65%). בחלק התחתון של הרשימה נמצא כי 43% מאוכלוסייה סבורים שמזרחים בישראל סובלים מגזענות, ו-39% ציינו כי נשים סובלות מגזענות. שלושים וחמישה אחוזים מהציבור בישראל סבורים שדוברי רוסית שהגיעו מברית המועצות לשעבר סובלים מגזענות, ורק 22% מהציבור טוען לגזענות המופנית כלפי אשכנזים.

נתון נוסף וחשוב, בין היתר הראה הסקר כי שני שליש מהציבור בישראל סבורים שהרשתות החברתיות מקצינות את השיח הגזעני בישראל-על כן מומלץ לכול :שימו לב לנתונים והתבטאו באופן ראוי ברשתות. פוקס, ממציא שיטת תאטרון הפלייבק העיד על עבודתו: "מעשה היצירה של תיאטרון מידי, הופך בפועל לאמצעי המאפשר התמודדות מחזקת עם תכנים קשים ועומס רגשי ומקנה פתח לרגשות של חמלה ופיוס. תיאטרון פלייבק הוא כלי עתיק – מודרני, המציע אפשרות של דיאלוג בעל כוח של טרנספורמציה אמתית. בהופעות בהן ניתן ביטוי נאות ואמיץ לסיפורים משמעותיים של חיינו וזאת בטרם נעסוק בחיפוש אחר פתרונות, אנו עשויים לחוות את הידע הטמון בסיפורים עצמם ולגעת אחד בשני באופן עמוק ומעורר השראה". בני הנוער של אשדוד מוזמנים למופע ולפעילויות בתופעה.

מופע להקת התאטרון 'פלייבק דוט. קומי', לגילאי 13-18 שנים בלבד, יום רביעי, 30.1.19 בין השעות:18:30-21:00,

מרכז עירוני לנוער, שד' וייצמן 18, אשדוד - 08-860-4028

תאריך יום ושעה מיקום עלות כניסה
30/01/2019
רביעי
19:00-20:30
מרכז עירוני לנוער ללא תשלום פרטים בטלפון