ניווט באתר > דף הבית>

קיצורי דרך בחברה עירונית לתרבות אשדוד

מוזיאון אשדוד לאמנות

מוזיאון אשדוד לאמנות
מוזיאון מבט חוץ

קרדיט צילום: דפנה גזית 

 

לרכישת כרטיסי כניסה למוזיאון לחצו כאן

לרישום מקוון לחוגי המוזיאון לשנת תשפ"ב לחצו כאן

לחוברת החוגים תשפ"ב  לחצו כאן

 

לחוברת החוגים תשפ"ג  לחצו כאןמוזיאון אשדוד לאמנות 

מוזיאון אשדוד לאמנות נפתח ב-2003 ומשמש מאז כמוזיאון לאמנות עכשווית. מדי שנה מוצגות בו כשלוש תערוכות מתחלפות. בשנים האחרונות ביסס המוזיאון את זהותו כמאופיינת בבחינה מתמדת של סוגיות הנוגעות לזהות מקומית. סוגיות אלו נבחנות על רקע אופייה הייחודי של העיר אשדוד – העיר הישראלית הראשונה שתוכננה והוקמה לאחר קום המדינה – כעיר מהגרים ים תיכונית, מרובת זהויות ורב-תרבותית. המהלך נרקם במספר תערוכות שהוצגו במוזיאון וביקשו לחשוף ולבחון את המרכזים העצביים הרגישים של התרבות הישראלית העכשווית. 

התערוכות במוזיאון מציגות אמנים עכשוויים לצד אמנים ותיקים יותר, ישראליים ובינלאומיים, תוך שילוב של תחומי מדיה מגוונים כציור, פיסול, צילום, מיצב ווידיאו ארט. המוזיאון נמצא בקריית התרבות כחלק ממרכז מונארט לאמנויות ושוכן בקומה העליונה של המרכז. סימן ההיכר החיצוני שלו הוא גג זכוכית בצורת פירמידה המתנוסס מעליו.  

 

פתיחת תערוכה חדשה:

ג'ראר אלון, רטרוספקטיבה

קרדיט: ג'ראר אלון, תצלום לעטיפת תקליט צביקה פיק להיטיו הגדולים, 1980.

אוצר אורח: ערן ליטוין

 

פתיחה: 8.10.22

נעילה: 27.05.2023

ג'ראר אלון הוא ממובילי התמורות בשדה הצילום הישראלי בעשור הדרמטי שלאחר מלחמת יום הכיפורים. מבט רטרוספקטיבי בעבודתו מגלה איש מקצוע מעולה, שהצליח ללכוד את האנרגיות החברתיות של תקופה סוערת, לקרֵב את האמנותי לפופולרי ואת המסחרי לחברתי. אלון גיבש גישה מקצועית חדשה בכל הקשור לתחום הצומח בשעתו של עטיפות תקליטים, היה צלם אופנה וצלם הבית של תיאטרון הבימה, ובמקביל לכל אלה יצר עבודות אישיות משמעותיות.

ג'ראר אלון נולד ב-1949 בקזבלנקה והגיע לישראל בגיל 25, מיד לאחר מלחמת יום הכיפורים. הוא פגש במציאות הכאובה של ישראל פוסט-טראומטית, שהמלחמה חוללה בה שבר עמוק ואף תרמה לפריצתו של מדיום הצילום אל מרכז ההתרחשות האמנותית. בשונה מצלמים בני דורו ילידי הארץ, הוא נאלץ ללמוד במהירות הבזק את הקודים המורכבים של הדימוי החזותי המקומי, של האתוס והנראטיב, בעודם מפורקים לגורמים ונבנים מחדש. במסעו להכרת הישראליוּת, פגש אלון בתחום שהיה נתון אז בעיצומו של שינוי מצילום מגויס לצילום סובייקטיבי, ביקורתי וחתרני.

כמי שהִרבה לצלם זמרים, דוגמנים ושחקנים, אלון הצליח ללכוד בתצלומיו את האישיות הסמויה מן העין ולחשוף רובד נוסף בדמות הציבורית המוּכּרת. כלֵי העבודה שלו היו תמיד בימוי של העֲמדה, תפאורה ותאורה – אך עיקר ייחודה ביחסי הגומלין בינו לבין המצולם, אם בסטודיו ואם בבית נטוש על גבול יפו–תל-אביב; ברגעים האינטימיים שנוצרו ביניהם ושאותם הצליח אלון ללכוד. זהו צילום מודע לעצמו. אין כאן מקום למקריות, שכן המצולם מוצב במסגרת צילומית שתוכננה מראש.

במבט רטרוספקטיבי רחב-יריעה, התערוכה מאגדת לראשונה את יצירתו של אלון, מסוף שנות ה-60 של המאה הקודמת עד ימינו, כרצף-עבודות החוקר את המציאות מבעד לעדשת המצלמה. גוף העבודה השלם הוא מכלול אחד, שנושאיו ותחומיו השונים מקיימים ביניהם יחסי זיקה והתפתחות הדדיים לאורך חמישה עשורים. המעבר בין התחומים השונים (מוזיקה, תיאטרון, אופנה, יצירה אישית) אינו מטשטש את חתימתו המובהקת כצלם-אמן, שמבטו המורכב שואב מן התרבויות השונות שבהן פעל לאורך השנים; מבט כפול-פנים של מהגר המשקיף מן הצד ושל ישראלי המשפיע בפועלו על נוף התרבות המקומי. החידושים המקצועיים והטכניים שהנהיג בשדות הפופ, התיאטרון והאמנות החזותית ככלל, ושאותם הנחיל גם לתלמידיו בבתי הספר השונים, מסמנים את אלון כפורץ דרך.

התערוכה והספר המלווה אותה משקיפים על התרבות החזותית הישראלית בהתהוותה, ובה-בעת מנתחים את כתב-ידו המובהק של ג'ראר אלון כצלם-אמן.

 לרכישת כרטיסי כניסה למוזיאון לחצו כאן 

לרישום מקוון לחוגי המוזיאון לשנת תשפ"ב לחצו כאן 

 

שעות ביקור 

ימי א', ב', ד', ה'  16:00–9:00 

יום ג'                20:00–9:00 

יום ו'                13:30–10:30 

שבת               13:30–10:30 

בערב חג וחג המוזיאון סגור 

לתיאום ביקורי קבוצות- אבירם אלישע: 088679720 | 0544867420

רח' דרך ארץ 8, אשדוד
טל. 08-8545180

 

לטופס יצירת קשר מקוון לחצו כאן
פקס. 08-8679742

מייל המוזיאון: ashdodartmuseum@gmail.com
פייסבוק:       Ashdod Art Museum מוזיאון אשדוד לאמנות 
אינסטגרם:    ashdodart 

 

אתר המוזיאון: www.ashdodartmuseum.org.il